Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie uprzejmie informuje, że otrzymał  środki finansowe  w wysokości 84 tys. zł na szkolenia pracowników i pracodawców w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Przyjmowanie wniosków będzie prowadzone  w okresie od 22.01.2018 do 09.02.2018.
Za datę złożenia wniosku uznaje się datę jego wpływu do sekretariatu.
Wnioski złożone poza wskazanym terminem pozostaną bez rozpatrzenia.
Bliższych informacji udziela  specjalista do spraw rozwoju zawodowego - Hanna Kowalczyk tel.86 278 95 18.   


Szkolenia dla pracodawców i ich pracowników finansowane z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
 
Co to jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy i jaki jest jego cel utworzenia?
Istotą  rozwiązania jest przeznaczenie części składki odprowadzanej przez pracodawców na Fundusz Pracy na wsparcie kształcenia ustawicznego podejmowanego z inicjatywy lub za zgoda pracodawcy.
Celem utworzenia KFS jest zapobieganie uracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
 
Priorytety wydatkowania środków KFS na rok 2018 to:
  1. wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych; ( w oparciu o Barometr zawodów 2018r)
  2. wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy;
  3. wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników, którzy mogą dokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
Składany wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów
 
AD. PRIORYTET 1
Wnioskodawca, który chce spełniać wymagania priorytetu 1 powinien udowodnić, że wnioskowana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu kolneńskiego bądź województwa podlaskiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o Barometr zawodów
 
AD. PRIORYTET 2
  1. Wnioskodawca, który chce spełniać wymagania priorytetu 2 powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu 3 miesięcy po jego złożeniu zostały/ zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem, ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmian.
  2. Stosowna decyzja ma zostać podjęta na podstawie wiarygodnego dokumentu dostarczonego przez wnioskodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/ zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.
  3. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu 2 można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.
 
Jakie działania mogą być sfinansowane? Jakie działania nie mogą być finansowane?
  1. Szkolenia psychospołeczne i interpersonalne.
  2. Konferencje i kongresy.
  3. Szkolenia obowiązkowe np. BHP i PPOŻ.
  4. Badania okresowe.
  5. Studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie.
  6. Koszty przejazdów, zakwaterowania i wyżywienia.
Kto może ubiegać się o środki z KFS?
O dofinansowanie powyższych działań może wystąpić każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej jednego pracownika  na umowę o pracę  (pracownik musi być zatrudniony przed dniem złożenia wniosku o środki KFS).
 
Wysokość dofinansowania:
  1. W przypadku mikroprzedsiębiorców ze środków KFS może zostać sfinansowanych 100% kosztów kształcenia ustawicznego, natomiast w przypadku pozostałych firm 80%, pracodawca pokrywa 20% kosztów szkolenia.
  2. Kwota przyznana na szkolenie dla jednego pracownika nie może przekroczyć w danym roku 300% przeciętnego wynagrodzenia.
 Kto nie może skorzystać ze środków KFS?
  1. Pracownik przebywający na urlopie macierzyńskim / ojcowskim / wychowawczym.
  2. Lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki i położne nie mogą ubiegać się o dofinansowanie kosztów specjalizacji i staży podyplomowych.
  3. Osoba prowadząca działalność gospodarczą nie zatrudniająca pracownika na podstawie umowy o pracę.
  4. Prezes Zarządu Sp. z o.o.- chyba że może potwierdzić istnienie stosunku pracy (jest zatrudniony na umowę o pracę w spółce).
  5. Osoby pełniące funkcję zarządcze w zakonach np. przeor, przełożona, kseni.
  6. Kadry publicznych służb zatrudnienia tzn. pracowników powiatowych urzędów pracy, i wojewódzkich urzędów pracy, starostw oraz urzędów marszałkowskich.
  7. Pracodawca który zamierza realizować samodzielnie kształcenie ustawiczne dla swoich pracowników.
  8. Osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.
Tryb postępowania
  1. Pracodawca zainteresowany wsparciem powinien złożyć do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności wniosek o zawarcie umowy.
  2. Pracodawca może ubiegać się o sfinansowanie kształcenia ustawicznego swoich pracowników które się jeszcze nie rozpoczęły.
  3. Powiatowy urząd pracy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku wraz z załącznikami i udzielenie odpowiedzi. W przypadku gdy wniosek jest wypełniony nieprawidłowo, urząd wyznacza pracodawcy termin nie krótszy niż 7 dni i nie dłuższy niż 14 dni do jego poprawienia. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie, w przypadku: niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub niedołączenia do wniosku wymaganych załączników.
  4. Dopuszcza się negocjacje pomiędzy urzędem a pracodawcą treści wniosku, w celu ustalenia ceny usługi kształcenia ustawicznego, liczby osób objętych kształceniem, realizatora usługi, programu kształcenia lub zakresu egzaminu, z uwzględnieniem zasady zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz zachowania racjonalnego wydatkowania środków publicznych.
  5. Przy rozpatrywaniu wniosku powiatowy urząd pracy uwzględnia:  
  1. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, z pracodawcą zostaje zawarta umowa.  
  2. Środki KFS muszą zostać wydatkowane w danym roku budżetowym w którym została podpisana umowa z pracodawcą.
  3. Pracodawca musi udokumentować poniesione koszty na usługi edukacyjne dokumentami księgowymi (faktury, rachunek). Dokumenty księgowe muszą być opisane, aby widoczny był związek wydatku z odbytym kształceniem.
  4. Pracodawca zawiera z pracownikiem, którego wysłał na szkolenie umowę określającą prawa i obowiązki stron. Pracownik, który nie ukończył kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS z powodu rozwiązania przez niego umowy o pracę lub rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 Kodeksu pracy, jest obowiązany do zwrotu pracodawcy poniesionych kosztów. Pracodawca ma natomiast obowiązek zwrócić pobrane na ten cel środki KFS do urzędu pracy.
Podstawa prawna:
  1. Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r., poz. 1065, z późn. zm.);
  2. Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016 roku zmieniające rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2016 poz. 2155);
  3. Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. nr 59 poz.404 z późn. zm.) oraz jej przepisów wykonawczych,
  4. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art.107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352/1 z dn. 24.12.2013 r.),
  5. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art.107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352/9z dn. 24.12.2013 r.).
 
Załączniki
Wniosek o dofinansowanie kształcenia ustawicznego ze środków KFS.docx (docx, 82 KB)
Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.xlsx (xlsx, 76 KB)