Podsumowanie realizacji  projektu systemowego
„Nowe wyzwania – lepsze perspektywy"   realizowanego w ramach
Poddziałania 6.1.3 POKL w 2008 roku
 
 
Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie od 01.01.2008 r. rozpoczął realizację projektu systemowego „Nowe wyzwania – lepsze perspektywy"  realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego:
Priorytet  VI Rynek  pracy otwarty dla wszystkich
Działania 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie
Poddziałania 6.1.3  Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych
 
Na realizację powyższego projektu Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie otrzymał kwotę 1.908.100,00 zł. Założenia co do realizacji projektu określał zatwierdzony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku wniosek o dofinansowanie realizacji projektu. Umowa ramowa na realizację powyższego przedsięwzięcia została podpisana na okres od 01.01.2008r. do 31.12.2013r. Co roku po złożeniu kolejnego wniosku o dofinansowanie i zapotrzebowanie określonej wysokości kwoty będzie podpisywany kolejny Aneks do zawartej Umowy z Instytucją Wdrażającą. Przez cały okres jego wdrażania finansowanie będzie przebiegało w 85% ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz w 15% ze środków krajowych.
 
Celem projektu było :  
Celami szczegółowymi było:  
Projekt adresowany był do osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kolnie ze szczególnym uwzględnieniem osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy.
W 2008 roku  w projekcie wzięło udział 355 osób bezrobotnych
w tym: 224 kobiety i 131 mężczyzn.
Podział osób biorących udział w projekcie ze względu na wykształcenie przedstawiał się następująco:  
 
 
Osoby bezrobotne zakwalifikowane do projektu zostały przed otrzymaniem skierowania objęte pośrednictwem pracy i poradnictwem zawodowym. A następnie zostały skierowane na jedną z następujących form wsparcia:  
Udział w projekcie przerwało 35 osób, w tym 12 osób z tytułu podjęcia pracy
Informacje o postępach projektu umieszczane były na tablicach ogłoszeń, dokumentach urzędowych, a także stronie internetowej. Beneficjenci projektu informowani byli o współfinansowaniu Projektu systemowego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W trakcie trwania projektu dokonywane były zmiany. Dotyczyły one zwiększenia ilości osób biorących w nim udział, a także zmniejszenia wkładu prywatnego. O wszelkich zmianach na bieżąco był informowany Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku. Zmiany zostały zaakceptowane
Realizacja projektu odbywa się zgodnie z  umową ramową i wnioskiem o dofinansowanie realizacji projektu.
Na bieżąco prowadzony był monitoring i sprawozdawczość.